Cechy charakterystyczne mebli kolonialnych
- Szczegóły
Nie od dziś wiadomo, że historia lubi się powtarzać, a moda niekiedy po latach powracać na salony. Świetnym tego przykładem są meble kolonialne - XIX-wieczny klasyk z Dalekiego Wschodu podbijający serca wielu współczesnych miłośników architektury i dobrego smaku. Co czyni je tak wyjątkowymi?
Historia dobrego gustu
Na temat pochodzenia mebli kolonialnych sporo mówi już sama ich nazwa. Ich bogata historia zaczęła się wraz z przybyciem kolonizatorów do Indii. To właśnie tam europejczycy, głównie Anglicy i Francuzi, odkryli nowe, nieznane im wcześniej materiały i budulce. Te towary luksusowe, nieznane w ojczyźnie podróżników z Europy, zaczęto wykorzystywać m.in. do produkcji mebli. Zdobione ornamentami mahoniowe szafy do dziś kojarzone są z odległymi miejscami i ciekawą kulturą, dzięki czemu dodają wnętrzom egzotycznego charakteru. Meble kolonialne najczęściej wykonywane były z ciemnego drewna. Również współcześnie ciemnobrązowe dodatki wiązane są z niesamowitą mieszanką kilku stylów: europejskiego, azjatyckiego, amerykańskiego i afrykańskiego. To połączenie doprowadziło do stworzenia ponadczasowym perełek.
Połączenie wytrzymałości i dobrego smaku
W dzisiejszym świecie bardzo dużo uwagi poświęca się praktycznej stronie użytkowanych sprzętów - wszystko ma być jak najbardziej wygodne, intuicyjne i trwałe. Meble kolonialne, konstruowane z solidnego drewna, takiego jak palisander czy drzewo różane, służą na długie lata i nie straszne im różnego rodzaju uszkodzenia. To świetne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi - nawet najbardziej energiczne pociechy nie dadzą sobie rady z litym drewnem! Oprócz solidnego wykonania, meble kolonialne zaskakują klasą i ponadczasowością. To prawdziwe dzieła sztuki, obok których nie da się przejść obojętnie.
Do wyboru do koloru
Choć największe wrażanie robią meble kolonialne w ciemnej odsłonie z bogatymi żłobieniami, nie wszystkie mają takie kolory. W sklepach dostać można też gładkie meble, w różnych odcieniach brązu aż po głęboką czerń, ale też w kolorze czystej bieli. W zależności od stylu panującego w danym pomieszczeniu, a także od jego wielkości, można dobrać różnej wielkości akcesoria w klimacie kolonialnym. Te bardziej masywne i okazałe przedmioty mogą zbytnio przytłoczyć, jeśli umieści się je w małym, pełnym innych sprzętów pokoju. Okazałym wnętrzom będą natomiast dodawały majestatu i wręcz królewskiego charakteru. Z kolei nieduże szafki lub drewniana rama łóżka w sypialni ocieplą wnętrze i sprawią, że będzie wyglądało jeszcze przytulniej.
Mieszanka stylów - co zrobić, żeby nie przesadzić?
Styl mebli kolonialnych jest dość ciężki. Choć robią one niesamowite wrażenie, w połączeniu ze zbyt nowoczesnymi dodatkami będą jedynie przytłaczać. Wnętrza utrzymane w ciepłych barwach i drewnie będą z kolei idealnie współgrały z modą kolonialną. Warto też zastanowić się nad zakupem mniej zdobionego mebla, który nie będzie aż tak narzucał konkretnego stylu dla całego pomieszczenia.
Jak rozjaśnić wnętrze utrzymane w stylu kolonialnym? Warto nieco przyjrzeć się naturze - to właśnie ona pokazuje nam wspaniałe połączenie drewna z żywymi barwami. Kolory lasu, takie jak miedź, zieleń czy fiolet będą idealnie pasowały do surowego klimatu rodem z poprzednich stuleci. Nie tylko zapożyczone od przyrody barwy, ale też same rośliny będą doskonale komponowały się z drewnianą aranżacją. Warto też pójść trochę dalej i dobrać dodatki pasujące do klimatu ojczyzny mebli kolonialnych. Egzotyczne obrazy czy figurki dodadzą pazura każdemu projektowi!
Nowoczesne meble kolonialne - wizja Manufaktury Mebli Kalamantan
Podążając za potrzebami współczesnego społeczeństwa, producenci mebli kolonialnych nieco ułagodzili oblicze surowego drewna. Brak zdobień, cieńsze ścianki mebli czy jaśniejszy kolor drzewa znacznie łatwiej wpasować w wystrój wnętrza, nie tracąc przy tym ciekawego charakteru, bijącego z połączenia architektury kilku kontynentów. Do najbardziej neutralnych wybarwień zdecydowanie należy Calvados, Kokos i Jasny Dąb. Z kolei osobom szukającym czegoś nietuzinkowego i wręcz ekstrawaganckiego z pewnością w oko wpadną ciemne barwy: Palisander, Ciemny Orzech i Wenge.
Meble kolonialne od lat są symbolem dobrego smaku i luksusu. Ich szeroki wybór i ciekawa historia sprawiają, że ponownie wracają do łask, zaskakując coraz to nowszymi odsłonami!